Digitalt även i april (uppdat 19 maj)

Observera

Denna text publicerades första gången den 6 april, 2021. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Tyvärr kan vi inte öppna kyrkan för gudstjänster efter påsk vilket vi och alla andra kyrkor i Sverige hoppats på. Eftersom restriktionerna inte kommer att lättas förrän tidigast 3 maj så blir det digitala gudstjänster på Youtube och hemsidan 11 april och 18 april. Söndagen därefter, 25 april, planerar vi ”direktsänd” Zoom-gudstjänst kl 11.00.

Uppdatering 22 april: Regeringen meddelade idag att restriktionerna kan hävas tidigast 17 maj. Det betyder fortsatta digitala gudstjänster tills vidare.

Uppdatering 19 maj: Senaste beskedet är att från och med 1 juni kan det bli tillåtet att samlas 50 personer inomhus. Församlingens årsmöte 22 maj kommer att ta upp frågan om att öppna för gudstjänster.